چهارشنبه ٢٢ آبان ١٣٩٨ - 
1 2
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1941
 بازدید امروز : 89
 کل بازدید : 188827
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
بروزرسانی
تاریخ آخرین بروز رسانی:1398/06/17
صفحه اصلي > درباره ما > بیانیه رییس مرکز  

بيانیه رياست مركز:

 با توجه به گذار اپيدميولوژيك و گسترش روند صنعتي شدن و تغيير شيوه زندگي كنوني ، آنچه كه بيش از همه سلامت بشر امروز را تهديد مي كند ، ديگر عوامل بيماريزاي بيولوژيك نبوده، بلكه مخاطرات محيطي ساخته بشر از جمله حوادث است . صدمات) (Injuries به عنوان وقايع قابل پيش بيني و پيشگيري ، يكي از مهمترين چالش هاي بهداشت عمومي محسوب مي شود كه بار اجتماعي اقتصادي فراواني را بر جامعه ، بويژه كشورهاي در حال توسعه تحميل مي كند(WHO 2004). ساليانه قريب به 5 ميليون نفر بعلت حوادث (5/3 ميليون نفر بعلت حوادث غير عمدي و 2/1 ميليون بدنبال حوادث عمدي ) جان خود را از دست ميدهند . حوادث در جهان عامل 1/9 كل مرگ ها و 16 درصد ناتواني ها محسوب مي شود و اين در حالي است كه در سال 2000، حوادث به تنهايي مسئول بيش از نيمي از سالهاي از دست رفته عمر در اثر ناتواني (DALY) بوده است ( WHO 2007 و 2006 Mohan ) . در منطقه خاورميانه عليرغم آمار بالاي سوانح ، مركزي متولي انجام تحقيقات براي تعيين وضعيت موجود و طرح هاي مداخله اي در جهت تقليل سوانح و پي آمد هاي آن وجود ندارد و تنها سازمان موجود فعاليت ملكه اردن كه آن هم تقريبا به شكل نمايشي مي باشد. نياز به مركز تحقيقاتي تخصصي براي ارتقاء ايمني و پيشگيري از مصدوميت ها با توجه به آمار بالاي مرگ و عليلي ناشي از مشكل از دغدغه هاي اصلي مسئولين و دولتمردان كشور مي باشد. دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با قدمتي طولاني در ارائه و توليد علم ، با تفكري هوشمندانه اقدام به تصويب و تاسيس مركزي با رسالتي عظيم در جهت كنترل مشكل و در نتيجه كاهش معلوليت از كشور نمود. اين مركز در ابتداي تاسيس با تفكري سيستميك در راستاي اهداف وزارت متبوع ، ابتدا اقدام به تهيه برنامه استراتژيك خود كرده است. در اين برنامه با عنايت به بار بيماري (Burden of disease) و توجه به اهميت آشنايي با علوم روز دنيا و سهيم بودن در ارتقاي آن و همچنين پاسخگويي به نياز كشور و تامل در مسئله مهم بهره مندي از دانش knowledge (utilization) و توليد دانش و تجربه به ارزش ها، چشم انداز رسالت و هدفهاي خود را تعيين نموده است .مركز بر اساس اهداف روشن و مبتني بر شواهد اقدام به تعيين اولويتها نموده و در اين ميان بحث اخلاق در پژوهش و در نهايت پايش و ارزشيابي از نظر دور نمانده است. اميد است با مدد از اين برنامه به اهداف عاليه مركز دست يابيم و در دهه آتي يكي از قطب هاي شاخص جهاني در اين عرصه شويم . با استعانت از درگاه ايزد منان و با ياري همراهاني همدل اين امر محقق خواهد شد.

 

 

دكتر حميد سوري

رئيس مركز تحقيقات ارتقاء ايمني و پيشگيري از مصدوميت ها

 

 

 

 
مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت ها
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی - نرسیده به بیمارستان آیت الله طالقانی- ساختمان شماره دو ستاد- طبقه هفتم

تلفکس: 22439980 - 021
 

 

 

   تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت های دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.