يکشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٧ - 
1 2
 
منو اصلی
صفحه اصلي > درباره ما > دیدگاه استراتژیک يا راهبردی  

بيانه رياست مركز:

 با توجه به گذار اپيدميولوژيك و گسترش روند صنعتي شدن و تغيير شيوه زندگي كنوني ، آنچه كه بيش از همه سلامت بشر امروز را تهديد مي كند ، ديگر عوامل بيماريزاي بيولوژيك نبوده، بلكه مخاطرات محيطي ساخته بشر از جمله حوادث است . صدمات) (Injuries به عنوان وقايع قابل پيش بيني و پيشگيري ، يكي از مهمترين چالش هاي بهداشت عمومي محسوب مي شود كه بار اجتماعي اقتصادي فراواني را بر جامعه ، بويژه كشورهاي در حال توسعه تحميل مي كند(WHO 2004). ساليانه قريب به 5 ميليون نفر بعلت حوادث (5/3 ميليون نفر بعلت حوادث غير عمدي و 2/1 ميليون بدنبال حوادث عمدي ) جان خود را از دست ميدهند . حوادث در جهان عامل 1/9 كل مرگ ها و 16 درصد ناتواني ها محسوب مي شود و اين در حالي است كه در سال 2000، حوادث به تنهايي مسئول بيش از نيمي از سالهاي از دست رفته عمر در اثر ناتواني (DALY) بوده است ( WHO 2007 و 2006 Mohan ) . در منطقه خاورميانه عليرغم آمار بالاي سوانح ، مركزي متولي انجام تحقيقات براي تعيين وضعيت موجود و طرح هاي مداخله اي در جهت تقليل سوانح و پي آمد هاي آن وجود ندارد و تنها سازمان موجود فعاليت ملكه اردن كه آن هم تقريبا به شكل نمايشي مي باشد. نياز به مركز تحقيقاتي تخصصي براي ارتقاء ايمني و پيشگيري از مصدوميت ها با توجه به آمار بالاي مرگ و عليلي ناشي از مشكل از دغدغه هاي اصلي مسئولين و دولتمردان كشور مي باشد. دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با قدمتي طولاني در ارائه و توليد علم ، با تفكري هوشمندانه اقدام به تصويب و تاسيس مركزي با رسالتي عظيم در جهت كنترل مشكل و در نتيجه كاهش معلوليت از كشور نمود. اين مركز در ابتداي تاسيس با تفكري سيستميك در راستاي اهداف وزارت متبوع ، ابتدا اقدام به تهيه برنامه استراتژيك خود كرده است. در اين برنامه با عنايت به بار بيماري (Burden of disease) و توجه به اهميت آشنايي با علوم روز دنيا و سهيم بودن در ارتقاي آن و همچنين پاسخگويي به نياز كشور و تامل در مسئله مهم بهره مندي از دانش knowledge (utilization) و توليد دانش و تجربه به ارزش ها، چشم انداز رسالت و هدفهاي خود را تعيين نموده است .مركز بر اساس اهداف روشن و مبتني بر شواهد اقدام به تعيين اولويتها نموده و در اين ميان بحث اخلاق در پژوهش و در نهايت پايش و ارزشيابي از نظر دور نمانده است. اميد است با مدد از اين برنامه به اهداف عاليه مركز دست يابيم و در دهه آتي يكي از قطب هاي شاخص جهاني در اين عرصه شويم . با استعانت از درگاه ايزد منان و با ياري همراهاني همدل اين امر محقق خواهد شد.

 

 

دكتر حميد سوري

رئيس مركز تحقيقات ارتقاء ايمني و پيشگيري از مصدوميت ها

 

 

 

رسالت :

اين مركز ارتقاي ايمني و پيشگيري از مصدوميت ها در مرحله پيش رخداد ، رخداد و پس از رخداد در كشور از طريق تحقيق ، آموزش ، مداخله ، ارزشيابي و نهايتا انتشار نتايج را رسالت خود مي داند.

 

چشم انداز:

با ايجاد مركزي پيش رو در زمينه تحقيقات ارتقاء ايمني و پيشگيري از مصدوميت ها در منطقه مديترانه شرقي بر اساس چشم انداز 20 ساله كشور تا سال 1402 هجري شمسي بتوانيم رسا لت خويش را بر عرصه ظهور برسانيم.

 

اهداف:

 

 1. ارتقاي دانش موجود در زمينه حوادث
 2. گسترش پژوهش و تحقيقات كاربردي و ايجاد فرصتهاي مناسبي تحقيقاتي براي انجام تحقيقات با كيفيت بالا و بصورت ادغام يافته .
 3. هدفمند نمودن تحقيقات مربوطه و ارائه بانك اطلاعاتي در خصوص تحقيقات انجام گرفته در زمينه آسيب ها براي دستيابي به آخرين نوآوري ها در زمينه كاهش ريسك حوادث در سطوح منطقه اي و بين المللي.
 4. ترغيب، تشويق و بكارگيري محققان در زمينه پيشگيري از حوادث و ارتقاي ايمني.
 5. ايفاي نقش مغز متفكر براي سياستگذاران ، تصميم¬گيرندگان و مديران اجرايي كشور در زمينه پيشگيري از آسيب ها.
 6. حمايت و هدايت توانمندي هاي موجود براي حل مشكلات فعلي و بحرانهاي آتي حوادث. شناسايي گروههاي آسيب پذير (گروههاي با مورتاليتي و موربيديتي بالا )در زمينه آسيب ها.
 7. شناسايي عوامل تعیین کننده حوادث(determinants) در گروه هاي آسيب پذير و راههای پیشگیری از آنها تبديل شدن به مركز همكار سازمان بهداشت جهاني .WHO
 8. ارتقای دانش و مهارتهای تحقیق ( پرورش نیروی محقق) در زمینه ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت ها
 9. توسعه دانش، نگرش و مهارتهای مرتبط با رهبری، منابع، آموزش، مدیریت اطلاعات، مدیریت منابع مالی و بیمه، تحقیقات کاربردی و توسعه ای، مدیریت فناوری، مدیریت حوادث و بلایا. 

 ارزش ها :

  

 1. ارتقای كارايي و اثربخشی فعالیت ها
 2. رعايت اخلاق پزشكي
 3. جامعه نگري
 4. مشتري مداري
 5. حفظ و ارتقاي كيفيت خدمات
 6. حفظ كرامات انساني
 7. استقرار عدالت اجتماعي
 8. قانونمداري

 

گروه ذينفعان :

 1. پليس راهنمايي و رانندگي كشور
 2. مراكز تحقيقاتي نيروي انتظامي
 3. پزشكي قانوني
 4. وزارت كشور
 5. وزارت راه و ترابري
 6. اورژانس كشور
 7. سازمان هاي بيمه گذار
 8. وزارت آموزش و پرورش
 9. وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي( معاونت سلامت ، معاونت پژوهشي ، معاونت آموزشي )
 10. مراكز آموزشي – پژوهشي ( گروههاي علوم پايه و باليني دانشگاهها،متخصصين،محققين)
 11. جامعه پزشكي
 12. مردم
 13. صاحبان صنايع
 14. سازمانها و جوامع بين المللي
 15. رسانه ها به ویژه صدا و سیما
 16. وزارت رفاه، تعاون، کاروامور اجتماعی
 17. شهرداری/ بهزیستی

 

 استراتژي ها یا راهبردها:

 1. ايجاد زمينه خلاقيت و نوآوري درزمینه تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت ها
 2. ايجاد زمينه براي جذب منابع انساني متخصص
 3. توسعه روابط علمی ملی و بين المللی
 4. افزايش مقالات ايندكس شده معتبر بين المللي
 5. ارتقای سيستم اطلاعاتي مركز-فن آوري اطلاعات
 6. بهبود جايگاه مركز در سطوح ملي و بين المللي
 7. توسعه انتشارات مكتوب و مجازی
 8. جلب مشارکت صنایع، سازمانهاونهادی مرتبط
 9. به روزآوری و غنا بخشی ساختارسازمانی به عنوان سازمان یادگیرنده
 10. ارتقای نظام انگیزشی در جهت جلب همکاری

 

 
مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت ها
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی - نرسیده به بیمارستان آیت الله طالقانی- ساختمان شماره دو ستاد- طبقه هفتم

تلفکس: 22439980 - 021
 

 

 

   تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت های دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.